Birkózás
szabályai
Az alábbi szabályok érvényesek egységesen az őszi versenyszezonban a magyar versenyeken:
1.: MENETIDŐ:
Diák, serdülő és Ifjúsági, veterán korosztály: 2*2 perc 30 mp pihenővel Junior, felnőtt korosztály: 2*3 perc 30 mp pihenővel A 2 menet során a pontok összeadódnak, a végeredményt a mérkőzés letelte után összesített pontok alapján hirdetnek. A pihenő alatt frissítő folyadék fogyasztása megengedett.
2.: GYŐZELEM FAJTÁI:
Pozitív pontok a mérkőzés után:
5 pont jár a győztesnek, és 0 pont jár a vesztesnek:
Kétvállas győzelem esetén (függetlenül az addig szerzett pontoktól) Sérüléses visszalépés Visszalépés Diszkvalifikáció 3 karikás intés utáni leléptetéses esetén. 4 pont jár a győztesnek és 0 pont jár a vesztesnek:
Technikai fölény ( 7 pontos különbség a mérkőzés folyamán) esetén, ha a vesztes nem ért el technikai pontot. 4 pont jár a győztesnek és 1 pont a vesztesnek:
Technikai fölény (7 pontos különbség) esetén, de a vesztes is ért el technikai pontot. 3 pont jár a győztesnek és 0 pont a vesztesnek:
Amikor a több pontot elérő versenyző pontozással (1-6 pont különbség) nyeri meg a mérkőzést és a vesztes nem ért el technikai pontot. 3 pont jár a győztesnek és 1 pont a vesztesnek:
Amikor a több pontot elérő versenyző pontozással (1-6 pont különbség) nyeri meg a mérkőzést és a vesztes szerzett el technikai pontot. 0 pont jár mindkét versenyzőnek:
Ha mindkét versenyzőt diszkvalifikálják a szabályok durva megsértése miatt.
3.: TECHNIKAI FÖLÉNY ÉRTELMEZÉSE
3 eset lehetséges:
1. Ha a pontkülönbség a semleges helyzet elérése után 7 vagy annál több pont. 2. 5 pontos dobás esetén, ha az akció értékelése után vezet a versenyző. Ha a dobott versenyző a dobás után azonnal továbbviszi és betusolja az ellenfelét a tus érvényes. A továbbvitelért járó pontok is érvényesek. 3. A 2. hárompontos akció után ha a semleges helyzet elérése után vezet az akciót végrehajtó versenyző. Ha a dobott versenyző azonnal továbbviszi és betusolja az ellenfelét a tus érvényes. A továbbvitelért járó pontok is érvényesek. Példák:
PIROS KÉK EREDMÉNY 2,2,2,3 2 9-1: technikai fölény 3,2,3 3,2 8-5: Technikai fölény 3,3 2,3,2 6-7: Folytatódik a mérkőzés 3,3 2,2,2 6-6: Folytatódik a mérkőzés 3,3, utána 1 2,2,2 7-6: Technikai fölény, vége a mérkőzésnek 3,3 utána 3 2,2,2 utána 2 9 -8: Technikai fölény 5 2 5-2: Technikai fölény 5 3,2 5-5: Folytatódik a mérkőzés 5 utána 2 3,2 7-5: Technikai fölény, vége a mérkőzésnek 5 utána 3 3,2 utána 2 8-7: Technikai fölény
4.: DÖNTETLEN ESETÉN A GYŐZELMI KRITÉRIUMOK:
Ha a mérkőzés a rendes menetidő letelte után döntetlenre áll, akkor a következő kritériumok alapján kell a győztest kihirdetni: 1. Magasabb értékű akció 2. Intések száma 3. Utolsó akció
Példák:
PIROS KÉK GYŐZTES 3,2,2, 2,2,2,1 Piros 3,2,2 3,2,1,1 Piros 3,2,1,0 3,2,1 Kék (kevesebb intés) 3,2,1,0 3,1,1,1 Piros (nagyobb értékű akció 1,2,3 3,2,1 Kék (utolsó akció) 3,1,0,0 0,1,1,2 Piros (nagyobb értékű akció) 1,0 1 Kék (kevesebb intés) 1,0 0,1 Kék (utolsó akció)
5.: SAJÁT AKCIÓ:
Annak érdekében, hogy bátorítsák a támadó birkózást, ha egy birkózó sikertelenül próbál egy fogást végrehajtani, és következésképpen a támadó alul marad semleges helyzetben anélkül, hogy ellenfele bármilyen akciót kezdeményezne, az illető birkózónak nem ítélnek meg technikai pontot, és a küzdelmet állásból kell folytatni. Csak abban a két esetben jár 2 pont a védekező versenyzőnek ha:
1. Látványosan megszakítva az akciót legalább 1 másodpercig tartva az ellenfelet a levegőben 2. Az ellenfél a támadás elől „alibi” indításba kezd
6.: SZŐNYEG SZÉLI HELYZETEK:
A szőnyegről való mindennemű kilépés, szőnyegelhagyás azonnali 1 pont vesztésével jár. Ha a szőnyeget fogásból való meneküléssel hagyja el a versenyző az 1pont vesztésén túl intés (O) is jár. Ha az akció a küzdőtéren belülről vagy a zónából indul és a zónán kívül sikeresen fejeződik be, akkor az adott akcióért járó pontot kell adni (1,2,3,5 pont). Ha az akció a küzdőtéren belülről vagy a zónából indul és a zónán kívül sikertelenül fejeződik be, akkor az szőnyegelhagyásért egy pont büntetést kap a kilépő versenyző. Patthelyzetben, azonos időben történő szőnyegelhagyás esetén, parterre helyzetben nem jár pont, állásból a támadó versenyzőt védjük ezért ő kapja az 1 pontot. A zónán kívüli ellentámadás nem díjazható semmilyen esetben sem.
7.: PONTOK ÉRTÉKE:
1 pont:
Állásból vagy lentől végrehajtott dobás tusveszélyes helyzet nélkül Pörgetés, orsó, átfordítás nyújtott karon át Szőnyegről való kilépés Lenti helyzetből felülkerekedés Szabálytalan fogásakadályozás sikeres fogásvégrehajtás közben (1-O intés) Tusveszélyes helyzetben tartás 5 mp-ig Szándékos durvaság (1-O intés) Vérzés nélküli időhúzás jellegű sérülésnél, cipő kikötődésnél (FILA korcsoportokban) Challenge elvesztésénél Elrendelt parterre helyzetnél ha bármely birkózó a figyelmeztetés után ismét szabálytalankodik (1-O intés) KF-ban a második intés után 1 pont jár az aktív versenyzőnek SZF-ban a 30 mp-es büntetőidő letelte után amennyiben nem születik pont egyik versenyző részéről sem SZ-ban a lábra támadás kivédése utáni mögé kerülés SZF-ban ha a támadó versenyző nem uralja levitelnél az ellenfelet,de annak 3 bármely pontja (fej, könyék, térdek) egy pillanatra leér a szőnyegre
2 pont:
Annak a versenyzőnek aki állásból levitellel vagy bármely más akcióval földre viszi ellenfelét és ebben a testhelyzetben uralja Aki lenti helyzetből tusveszélyes helyzetbe hozza az ellenfelét Aki fogásvégrehajtás során tusveszélyes helyzetbe kerül és ott 1 másodpercnél tovább tartózkodik, az ellenfele aktív részvételével („takaró”) Aki fogásvégrehajtás során szabálytalankodik, melynek következtében az indított akció sikertelen (2-0 intés) Tusveszélyes helyzetben szőnyegről való menekülés esetén (2-0 intés)
3 pont:
Annak a birkózónak, aki állva hajt végre egy fogást, amely ellenfelét közvetlen kisívű dobással tusveszélyes helyzetbe hozza Minden fogásért, amelyet kisívben a földtől felkapással hajtanak végre, még ha a támadó versenyző egy vagy két térddel földön is van, amennyiben a támadás azonnal tusveszélyes helyzetet teremt. Lentről végrehajtott nagyívű dobásnál, még ha az ellenfél nem kerül tusveszélyes helyzetbe.
5 pont:
Minden állásból vagy lentről végrehajtott fogásért mely nagy ívet ír le, és közvetlen tusveszélyes helyzetben fejeződik be.
8.: PASSZIVITÁS
A bírók elsődleges szerepe elősegíteni és megkülönböztetni az aktív támadó birkózást és büntetni a passzivitást melynek célja az időhúzás és a támadási szándék egyértelmű elutasítása.
SZABADFOGÁSBAN:
a) Ha a mérkőzés során bármikor a 3 bíró úgy ítéli meg, hogy az egyik versenyző blokkolja a támadásokat, ujjat fog és eltolja ellenfelét azaz nem törekszik akciók végrehajtására, a bíró megszakítja a küzdelmet és láthatóan figyelmezteti (P) a vétkes versenyzőt. Ha ez tovább folytatódik a figyelmeztetett versenyző részéről, akkor a versenyző ismét megállítja a küzdelmet, meginti a passzív versenyzőt (O) és ekkor egy 30 másodperces „büntető idő” indul el, melyet az időmérőn jelezni kell a figyelmeztetett versenyzőnél. Ha ezalatt a 30 másodperc alatt a megjelölt versenyző akciót hajt végre, akkor ez a periódus megszűnik és a mérkőzés folytatódik szankció nélkül, az intés (O) eltörlésével. Ha a védekező versenyző hajt végre akciót a büntető idő akkor is megszűnik de az intés megmarad. Ha nem történik akció a 30 másodperc alatt, akkor a figyelmeztetett versenyző ellenfele 1 pontot kap a 30 mp leteltével. b) Ha 2 perc elteltével 0-0 az állás az első menetben, a bíróknak kötelezően meg kell jelölni az egyik versenyzőt mint passzív, figyelmeztetett versenyzőt (és 2:00-tól indul a fent leírt 30 másodperces „aktivitási periódus, melynek pontozása szintén a fentiek szerint zajlik). c) A küzdelmet akkor is meg kell állítani 2 perc elteltével, ha bonyolult szituációban vannak és akció közeli eredmény sejthető. Ugyanez érvényes a 30 mp leteltével. Itt is azonnal meg kell állítani a küzdelmet, bármilyen helyzetben vannak a versenyzők, ha addig nem született pont. d) A fenti procedúra bármilyen jellegű kimenetele után a versenyzők tiszta lappal indulnak, azaz újból kell indítani a fenti eljárást. e) Mindkét menetben 2.30 perc után már nem lehet alkalmazni a fenti szabályt, ez után már csak látványos menekülésért lehet adni azonnali 1 pont intést (1-O intés). KÖTÖTTFOGÁSBAN:
a) Az első figyelmeztetés a passzív versenyzőnél egy szóbeli jelzés (P), melyet a mérkőzés rövid megszakításával jeleznek a versenyző és edzője felé. b) A második figyelmeztetés esetén a passzív versenyző intést kap (O), és az ellenfele választhat, hogy állásból vagy parterre helyzetből kívánja folytatni a küzdelmet. c) A harmadik figyelmeztetés esetében a passzív versenyző ismét intést kap, ellenfele pedig 1 pontot, valamint választhat a küzdelem állásból vagy parterre helyzetből való folytatásáról. d) A negyedik figyelmeztetésnél a passzív versenyzőt leléptetik, és ellenfele 5-0 pozitív pontos győzelmet arat. e) Ha a mérkőzés 6 perc után is 0-0, akkor az utolsóként intett versenyző a vesztes. f) Akciómentes mérkőzésen a bíróknak törekedni kell a második menet közepéig a passzívabb versenyző második megintésére, mely által a végeredmény nem lehet 0-0.
A 2. és 3. figyelmeztetés után az aktív versenyző választhat a parterre helyzet vagy az állásból történő folytatás között. Parterre helyzet esetén a felül lévő versenyző választhat a normál parterre vagy a fordított megfogás között, miközben a kezeit a hátára kell tennie, álló helyzetben vagy fél térden.