Grappling

szabályai

Grappling részletes szabályok

1. Versenyszámok: Gi és NoGi.

2. Ruházat, felszerelés: Gi versenyszámban öv, kabát és nadrág. A kabát alatt passzos póló használható. NoGi számban passzos póló és rövidnadrág. Gi esetén az egyik versenyző övébe piros szalagot kell fűzni, NoGi esetén a bokájára piros szalagot kell kötni. A vezetőbíró rá hivatkozik a piros színnel, az ellenfélre a fehérrel.

3. Védőfelszerelés: Használható fogvédő, herevédő, fülvédő, fémbetét nélküli izületvédő.

4. Bírók, segítő személyzet: A küzdelmet a vezetőbíró vezeti, akinek az egyik csuklójára piros szalag van kötve. A pást asztalnál van az ellenőr bíró, aki ellenőrzi a vezetőbíró és a kijelző kezelő munkáját egyaránt. Rajtuk kívül van még a jegyzőkönyvvezető és a pástrendező, tehát egyszerre öten vannak szolgálatban egy páston.

5. Korosztályok: A korosztályok megállapításánál a születési év számít. A verseny éve és a születés éve közötti különbség alapján adjuk meg a korosztályokat: a. 7, 8, 9 év: Gyermek korosztály, b. 10, 11, 12 év: Ifjúsági korosztály, c. 13, 14, 15 év: Junior korosztály, d. 16, 17, 18 év: Kadett korosztály, e. 19-35 év: Felnőtt korosztály, f. 36-45 év: Senior 40 korosztály, g. 46-55 év: Senior 50 korosztály, h. 56 évtől: Senior 60 korosztály.

6. Más korosztályban indulás: a. mindenki indulhat magasabb korosztályban, kivéve a Senior korosztályokat, b. Senior indulhat Felnőtt korosztályban és alacsonyabb Senior korosztályban.

7. Nemek: A versenyszámok nemenként is meg vannak bontva. Nők indulhatnak a férfiak között, de a férfiak nem indulhatnak a Nők között.

8. Kategóriák: A súlycsoportok fiúknál (nőknél a helyszínen): a. Gyermek korosztályban: 25, 30, 35, 40, 40+, b. Ifjúsági korosztályban: 35, 41, 47, 53, 53+, c. Junior korosztályban: 45, 52, 59, 66, 66+, d. Kadett korosztályban: 55, 63, 71, 79, 79+, e. Felnőtt és Senior korosztályokban: 65, 75, 85, 95, 105, 105+.

9. Nyílt kategória: Súlycsoportok nélküli nemenkénti korosztályos nyílt kategória. A más korosztályban induláshoz itt is az általános szabályok érvényesek, azaz a Felnőtt Nyílt kategóriában bárki indulhat. Lehetséges olyan versenyszám, amelyet korosztály / súlycsoport / nem nélküli bontásban, eleve nyílt kategóriában írnak ki. A nyílt kategóriát nevezhetjük Abszolút kategóriának is.

10. Menetidő: A menetidő (nőknél, férfiaknál egyaránt): a. Gyermek korosztályban: 2 perc, b. Ifjúsági korosztályban: 3 perc, c. Junior korosztályban: 4 perc, d. Kadett korosztályban: 5 perc,

– 2 / 5 –

e. Felnőtt korosztályban: 6 perc, f. Senior korosztályokban: 4 perc. g. *Open*: 8 perc.

11. Győzelem: Nyerni lehet feladással, pontozással, leléptetéssel. a. Feladás elérhető szabályos lekopogtatással, vagy ha a vezetőbíró állítja meg még a lekopogtatás előtt, vagy ha az ellenfél nem tudja folytatni a küzdelmet. b. Leléptetés durva szabálytalan technika, vagy többszöri figyelmeztetés után újra szabálytalankodás esetén. A leléptetés megítélésére a vezetőbíró jogosult. Global Grappling esetében dönthet úgy, hogy a leléptetés nem csak a menetre, hanem a teljes küzdelemre szól, ebben az esetben az ellenfél győzött. c. Pontozás: a menet végén akinek több pontja van, az nyeri a menetet.

12. Pontozás: Pont szerezhető: a. 1-4 pont akcióért háromféle esetben: i. dobások, földrevitelek ii. kontroll pozíció megszerzése iii. kontroll pozíció megtartása b. 1 pont szerezhető a kontroll pozícióból való kiszabadulás (reakció) esetén, c. 1-2 pont szerezhető az ellenfél intése esetén.

13. Hosszabbítás: Ha nincs győzelem a normál menetben, akkor hosszabbítás. a. A hosszabbítás ideje a fele a normál menetnek. b. A hosszabbítás előtt meg kell mondani a kedvezményezettet. Az a versenyző a kedvezményezett sorrendben, aki több magasabb pontszámú technikát ért el, akit kevésbé intettek meg, illetve akit a vezetőbíró (esetleg az ellenőr bíró) megnevez. c. Ha a hosszabbításban nincs győzelem, akkor a kedvezményezett győz.

14. Fojtás és feszítés engedélyezett kadett korosztálytól, az alatt pedig az alább részletezett korlátozásokkal. Fojtásért és feszítésért külön pontszám nem adható (csak mint a kontroll pozíció része), de alkalmazásával lekopogtatható az ellenfél. a. Gyermek korosztályban nincs sem feszítés, sem fojtás. b. Ifjúsági korosztályban engedélyezett a karfeszítés, nem engedélyezett a fojtás, a láb feszítése. c. Junior korosztályban engedélyezett a karfeszítés és a fojtás, nem engedélyezett a láb feszítése.

15. Az ütés és a rúgás tiltott.

16. Technika korlátozások: a. Tiltott az ellenfél földről felemelése után a földhöz ütése. b. Tiltott a torok, a gerinc, a lágyék támadása ütéssel, rúgással, a torok, lágyék nyomása, markolása. c. Tiltott a csípés, harapás, karmolás, hajhúzás, fejelés. d. Tiltott a kéz- és lábujjak feszítése, csavarása e. Tiltott a gerincfeszítés (fej mellre lenyomása, dupla Nelson, Guillotin, konzervnyitó, gerinc hátra feszítése stb.) A Guillotin-szerű fojtás engedett, ha nem gerincfeszítés! f. A fojtásokat, feszítéseket nem szabad hirtelen mozdulattal rántani, időt kell adni a lekopogásra. g. Az ellenfél arcába (szemébe, orrába, szájába stb.) nyúlni tilos. Ugyancsak tilos az ellenfél száját, orrát befogni. h. Tilos a csavart és a forgásos kar- és lábfeszítés.

– 3 / 5 –

Grappling pontozás

1. Pontok adhatók három esetben: a. Akciópontként 1-4 pontot lehet adni, mégpedig három területen: i. dobásokért, földrevitelekért ii. kontroll (teljes ellenőrzési) pozíció megszerzésért iii. kontroll pozíció megtartásáért (leszorítás) b. Reakció pontként 1 pont adható, ha kiszabadulunk olyan kontroll pozícióból, amelyért az ellenfelünk kapott pontot. c. Büntetés pontot kapunk, ha megintik az ellenfelünket. Ez az intés súlyosságától, ismétlődésétől függően 1-2 pont lehet.

2. Akciópontok járnak dobásokért, földrevitelekért: a. Pont nem minden földre kerülésért jár, van amikor a földre kerülés közben a versenyzők szerepe azonos. b. Pontszámok: i. Tiszta, nagyívű dobás: 3 vagy 4 pont ii. Földrevitel, felismerhető dobással: 2 pont iii. Minden egyéb (akár részleges) földrevitel (akkor is, ha az ellenfél ugrik a földre, pl. guard-ba): 1 pont

3. Akciópontok járnak a kontroll pozíció megszerzésért, ha az nem csak átmeneti, azaz az ellenfél nem tud azonnal kiszabadulni: a. A bíró kb. 3 mp. után adja meg a pontot. b. Pontszámok: i. a pozíciót elérő térdei az ellenfél egyik oldalán vannak: 2 pont ii. kétoldalas (mount), a két térd az ellenfél más és más oldalán van: 3 pont iii. ezek a pontszámok, ha az ellenfél szemben, vagy oldalt van, abban az esetben pedig, ha a háta van a pozíciót elérő felé, 1 ponttal magasabb a pontszám (pl. back mount 4 pont). c. A kontroll pozíció megszerzéséhez nem feltétlenül szükséges az ellenfélnek a hátán feküdnie, pl. 4 pontos kontroll pozíció érhető el oldalt fekve is hátsó háromszög fojtással és sarok beakasztással.

4. Akció pontok járnak egyes a földön elért kontroll pozíció megtartásáért (leszorítás): a. A leszorítás ténye akkor áll fenn, ha a pozíciót tartó versenyző: i. felül van, két térde érinti a talajt ii. egyik lába sincs befogva iii. mellkasát a másik versenyzőhöz szorítva tartja b. A pozíció tartásáért kadett korosztálytól felfelé 10, alatta 5 másodpercenként 1 pont jár, hason fekvő ellenfél esetén 2 pont. c. A pozíció tartást jelzi a vezetőbíró, az időmérő pedig a kijelzőn mutatja a leszorítás idejét. d. Ha elérjük a 4 pontot, ki kell engedni az ellenfelet és középütt állásból folytatni.

5. Ha a versenyző akció közben az egyik pozícióból megy át a másikba, mindegyikért a teljes pontszámot kapja.

6. Hosszabbítás esetén a pontozás folytatódik.

– 4 / 5 –

A vezetőbíró

1. Vezetőbíró ruházat: a. A vezetőbíró bírói egyenruhában vagy gi-ben van és mezítláb. b. Bal csuklóján piros szalag van, az jelképezi azt a versenyzőt, akin piros szalag van, a másik azt a versenyzőt, akin nincs piros szalag. c. A kiinduló helyzetben a bíró szemben van az asztallal és a bal oldalán van a piros szalagos versenyző. 2. A mérkőzés elején a ’Versenyzők pástra lépnek’ vezényszóval hívja a pástra a versenyzőket. A versenyzők bejönnek a pást közepére egymástól 3-4 méterre. A bíró ellenőrzi a versenyzők ruházatát, védőfelszerelését, körmét, haját. Ezután előbb a bíró felé (’Sensei ni rei’), majd egymás felé (’Otagai ni rei’) meghajolnak. A vezetőbíró ellenőrzi a kijelzőt, felveszi a szemkontaktust a kijelző kezelővel és az ellenőr bíróval, majd elindítja a mérkőzést (’Hajime!’). 3. A mérkőzés során a bírónak a következő jelzései, vezényszavai lehetnek: a. megállítja a mérkőzést: ha meg kell állítania a mérkőzést, ’Yame!’ vezényszót használ. Ha a versenyzők a földön vannak összekapaszkodva, mindkét versenyzőre ráteszi egyegy kezét, hogy érezzék is. Ha a versenyzők állnak, közéjük teszi a kezét vagy közéjük lép. Az óra leáll. b. újraindítja a mérkőzést: ebben az esetben a kiinduló helyzetbe kéri a versenyzőket, ahonnan állásból indul ismét a küzdelem (’Hajime!’). c. jelzi a pontokat: amennyiben az egyik versenyző pontot ér el, felemeli a versenyzőt jelképező kezét és az ujjaival mutatja a pontszámot, d. indítja és leállítja a leszorítást: i. ha elindul a leszorítás, kinyújtja a versenyzők fölé azt a kezét, mely a leszorítást végző versenyzőt jelképezi (’Osaikomi’), és ott tartja addig, amíg a leszorítás tart ii. Ha a leszorítás véget ér, mert a leszorított versenyző kijött: a két kezét maga előtt kinyújtva keresztezi kétszer (’Toketa’), majd a leszorítás idejének megfelelő pontszámot jelzi. iii. A leszorításért kapott pontokat az ellenőr bíró mondja be. iv. Ha a versenyző elérte a négy pontot, megállítja a leszorítást, majd újraindítja a mérkőzést. e. int, figyelmeztet, leléptet: a kiinduló helyzetbe kéri a versenyzőket i. figyelmeztetésnél a versenyzőt jelképező kezével, kinyújtott mutató ujjal a versenyző felé mutat (’Figyelmeztetem!’) és megmondja mi miatt. ii. intésnél a versenyzőt jelképező kinyújtott kezével és kinyújtott ujjakkal a versenyző felé vág a vízszintes alá mutatva (’Megintem!’) és megmondja mi miatt. iii. Leléptetésnél ugyanazt csinálja, mint az intésnél (’Leléptetem!’), megmondja mi miatt, majd a másikat kihirdeti győztesnek. 4. A mérkőzés végén eredményt hirdet, a győztest jelképező kezével a győztes felé int a vízszintes fölé és megmondja a győzelem okát (’Pontozással győz fehér!’)

Az ellenőr bíró

1. Az ellenőr bíró bírói egyenruhában vagy gi-ben van és az asztalnál ül. 2. Ellenőrzi és felülbírálja a vezetőbíró által adott pontokat. Ellenőrzi a kijelző helyességét. 3. Jelzi a leszorításért adott pontokat és a leszorítás végét. (’Első pont!’, ’Negyedik pont!’, ’Leszorítás vége!’) 4. Megnevezi a kedvezményezettet a legmagasabb pont alapján, a legkisebb intés alapján